Szanowni Mieszkańcy. Od dzisiaj tylko ważne i aktualne informacje. Zapraszamy do współpracy. Wyzwań jest wiele. 

Zarząd SM "Klakson"

SZANOWNI MIESZKAŃCY SM „KLAKSON”

Jan Kochanowski Fraszki, Księgi trzecie

Na zdrowie

Ślachetne zdrowie,
Nikt się nie dowie,
Jako smakujesz,
Aż się zepsujesz.
Tam człowiek prawie
Widzi na jawie
I sam to powie,
Że nic nad zdrowie
Ani lepszego,
Ani droższego;
Bo dobre mienie,
Perły, kamienie,
Także wiek młody
I dar urody,
Mieśca wysokie,
Władze szerokie Dobre są, ale —
Gdy zdrowie w cale.
Gdzie nie masz siły,
I świat niemiły.
Klinocie drogi,
Mój dom ubogi
Oddany tobie
Ulubuj sobie!

W ostatnim czasie jesteśmy poddani szczególnym ograniczeniom związanym z epidemią koronawirusa.

Wierzymy że dla NAS WSZYSTKICH TO SZCZEGÓLNY I TRUDNY OKRES. W sposób radykalny weryfikujemy Nasze osobiste, rodzinne priorytety i marzenia. Martwimy się o przyszłość.

Doświadczamy jak WIELKIM DAREM JEST ZDROWIE. Osobiście podejmujemy dodatkowe wysiłki dla zminimalizowania niekorzystnego działania na NAS wciąż rozprzestrzeniającego się śmiertelnego wirusa.

Pamiętajmy jednak także o Zdrowiu INNYCH. Naszych NAJBLIŻSZYCH . Naszych SĄSIADÓW.

W czasie kiedy oazą wolności i odpoczynku są NASZE balkony pomyślmy o NIEPALĄCYCH SĄSIADACH. Otrzymujemy wiele telefonów i maili o rosnącym zagrożeniu ze strony „wirusa nikotynowego”

APELUJEMY O BALKONY WOLNE OD NIKOTYNY. ZDROWIE JEST ZBYT CENNE.

Z góry DZIĘKUJEMY ZA POMOC I WSPÓLNE DZIAŁANIA PROZDROWOTNE.

ZARZĄD SM „KLAKSON”

 

10 Najbardziej Popularnych Nieprawdziwych Przekonań o Paleniu Papierosów

1
Papieros to manifestacja wolności.
Czy uzależnienie od jakiejkolwiek substancji może manifestować wolność, skoro ograniczamy nasze życie nałogiem? To nie manifest wolności, a działanie na przekór, które niszczy nasze zdrowie i zabiera pieniądze.

2
Nie można wpaść w nałóg paląc tylko jednego papierosa dziennie.
Niestety można i to szybciej niż wydaje się większości osób, które sięgają po pierwszego papierosa. Nikotyna jest narkotykiem (podobnie jak kokaina czy heroina) i głęboko uzależnia. Nie istnieje bezpieczna dawka tych związków, każda ich ilość może zapoczątkować proces nowotworowy lub doprowadzić do udaru lub zawału.

3
Papierosy uspokajają i redukują stres.
Absolutnie nie! Badania naukowe dowodzą, że podczas palenia wzrasta ciśnienie krwi i napięcie nerwowe, a wrażenie uspokojenia działa tylko w momencie działania nikotyny. Po wypaleniu jest jeszcze gorzej.

4
Palenie zapobiega nadwadze i pomaga w odchudzaniu
Palenie papierosów nie sprzyja odchudzaniu. Natomiast w momencie kiedy chcemy rzucić palenie pojawia się głód nikotynowy, który podczas gdy nie możemy go zwalczyć poprzez zapalenie , zastępujemy jedzeniem.

5
Papierosy light są zdrowsze
Kolejny mit. Być może w składzie lekkich papierosów jest mniej nikotyny, ale w praktyce jest to powodem, dla których palacz zaciąga się częściej, aby zaspokoić głód nikotynowy.

6
Palenie papierosów sprawia przyjemność.
Przyjemność z palenia papierosów można bardzo łatwo porównać do przyjemności z noszenia ciasnych butów – odczuwamy ją dopiero kiedy je zdejmiemy. MIEJ PRZYJEMNOŚĆ I RZUĆ PALENIE

7
Jeśli się nie „zaciągasz”, to nie możesz się uzależnić.
Nie prawda. Palenie papierosów bez zaciągania się dymem łatwo porównać po prostu do sytuacji biernego palacza – pomimo naszej woli do płuc trafia część trujących substancji z dymu tytoniowego i tak samo negatywnie wpływa na nasz organizm. POMYŚL O SWOICH NAJBLIŻSZYCH I SĄSIADACH. NIE BĄDŹ EGOISTĄ.

8
Palę i jest to tylko moja sprawa.
Mit. Paląc szkodzimy nie tylko sobie, ale także wszystkim, którzy znajdują się w naszym otoczeniu – rodzinie, znajomym i sąsiadom . Osoby niepalące, które narażone są na kontakt z dymem tytoniowym narażone są na choroby nowotworowe, astmę czy chorobę wieńcową serca prawie tak samo jak nałogowy palacz. Dzieci, które wdychają dym częściej chorują na infekcje dróg oddechowych i gorzej wypadają w testach psychologicznych.
POMYŚL O SWOICH NAJBLIŻSZYCH I SĄSIADACH. NIE BĄDŹ EGOISTĄ.

9
Palenie papierosów cienkich, tzw. slimów i mentolowych jest mniej szkodliwe
To nieprawda. Według dostępnych badań, cienkie papierosy (tzw. slim) szkodzą tak samo jak grubsze i znajduje się w nich taka sama ilość substancji smolistych, w tym rakotwórczych.

10
Papierosy można w każdej chwili rzucić i odzyskać zdrowie
Niestety, nie jest to takie proste. Potrzebna jest niezwykle silna wolna, motywacja i duża dawka samozaparcia. Często wymaga także wsparcia farmakologicznego i konsultacji z lekarzem, a szkody, mogą być nieodwracalne.
RZUĆ PALENIE. POMYŚL TAKŻE O NAJBLIŻSZYCH I SĄSIADACH.

BĄDŹ WOLNYM CZŁOWIEKIEM

Wykorzystano materiały:
Fundacja Aflofarm
Fundacja Aflofarm, została powołana do życia w styczniu 2017 roku, przez firmę Aflofarm Farmacja Polska.
Chcąc dzielić się sukcesem biznesowym z otoczeniem, fundacja chce wykorzystać swój potencjał do promocji działań prozdrowotnych, edukacji Polaków z zakresu farmacji i medycyny, popularyzacji zdrowego trybu życia, finansowania badań i inicjatyw, które przyczyniają się do rozwoju nauki w dziedzinie farmacji i medycyny, wspierania placówek medycznych w kraju oraz pomocy przy działaniach na rzecz kreowania zdrowych i właściwych postaw społecznych oraz promocji sportu.
Akcja społeczna „Nie spal się na starcie”

Spółdzielnia Mieszkaniowa KLAKSON

ul. Szafirowa 8, 20-573 Lublin
Tel: 81 526 65 92
Kom: 517 735 590
Fax: 81 527 58 36
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.