ROZLICZENIE KOSZTÓW OGRZEWANIA PO ZMIANACH PRZEPISÓW PRAWA
ROZLICZENIE KOSZTÓW OGRZEWANIA PO ZMIANACH PRZEPISÓW PRAWA
W Polsce kwestie rozliczeń ciepła reguluje Ustawa Prawo Energetyczne z dnia 10 kwietnia 1997 r. Istotne zmiany w przedmiotowej ustawie, wynikające z wymogów Europejskiej Dyrektywy o efektywności energetycznej EED, wprowadzono w 2021 r. ustawą z dnia 20 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o efektywności energetycznej oraz niektórych ustaw (Dz. U. 2021 poz. 868) oraz Rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 7 grudnia 2021 r.
Głównym celem wprowadzonych zmian jest promowanie energooszczędnych rozwiązań oraz sprawiedliwy rozkład kosztów zużytej w budynku energii cieplnej, w sposób odpowiadający zużyciu ciepła na centralne ogrzewania oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej.
Nowe obowiązki jakie zostały wprowadzone w zakresie rozliczeń kosztów ciepła w oparciu o podzielniki kosztów wynikające z Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 7 grudnia 2021 r. to:
- wyznaczanie minimalnego i maksymalnego zużycia ciepła dla każdego lokalu,
- dodatkowe informacje na rozliczeniu indywidualnym,
- graficzne porównanie zużycia ciepła w lokalu ze zużyciem w tym samym okresie roku poprzedniego.
W związku z koniecznością dostosowania rozliczeń do nowych wymogów wynikających z rozporządzenia, na indywidualnych rozliczeniach w tym roku pojawiły się dodatkowe informacje, których wcześniej nie było.
Pierwsza zmiana to uwzględnienie minimalnego i maksymalnego zużycia, które zostało wyliczone indywidualnie dla każdego lokalu jako wielkość energii cieplnej wynikająca z:
- wydajności cieplnej grzejników zainstalowanych w mieszkaniu,
- długości sezonu grzewczego (dokładna liczba dni),
- średniej temperatury zewnętrznej w okresie grzewczym (według danych Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej),
- przyjętych temperatur projektowych powietrza w mieszkaniu dla MIN 16 stopni C dla MAX 24 stopni C,
- właściwej dla lokalizacji budynku strefy klimatycznej Polski wg normy PN-EN 12831.
Na rozliczeniu indywidualnym wyliczone wartości zaprezentowane są w formie dodatkowej tabeli znajdującej się w części D indywidualnego rozliczenia.
W przypadku, gdy wyliczone w oparciu o podzielniki kosztów zużycie jednostek będzie niższe niż wyliczona wartość minimalna wówczas do rozliczenia kosztów zostanie przyjęta minimalna liczba jednostek wyliczona dla danego lokalu.
Jeśli wyliczone w oparciu o podzielniki kosztów zużycie będzie wyższe od maksymalnego zużycia wyliczonego dla lokalu, wówczas do rozliczenia zostaną przyjęte maksymalne jednostki.
Druga zmiana to dodatkowa strona, na której przedstawione są w formie graficznej następujące informacje:
- koszt c.o. lokalu na m2 w porównaniu ze średnim kosztem w budynku na m2*,
- zużycie w jednostkach na m2 w lokalu w porównaniu ze średnim zużyciem w nieruchomości*,
- dodatkowe informacje kontaktowe.
* powyższe dane prezentowane są dla dwóch ostatnich okresów rozliczeniowych.